Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Kurvekrone”. Lysekrone med stel og fatningshuse af bruneret messing, monteret med fem udadlysende blus med 2/2 skærme af gul/matglas, skærmophæng med trådben, stemplet PH-2, Patented. Udført start 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 80.
Litteratur: “Tænd”, lignende afb. s. 192–193.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med irret overflade.
Skærm kondition: Alle skærme med større og mindre afskalninger.
O-Skærm. Tre skærme er OK, en skærm med minichip på bundkant. en skærm defekt.
M-Skærm. To skærme er OK, to skærme med minichip på bundkant, en skærm defekt.
U-Skærm. Fire skærme er OK, en skærm defekt.
S-Skærme medfølger ikke.
Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019