1921/​1528

Fransk kårde M/1826 for højerestående officer. Fæstet er i forgyldt messing, grebsskaller i perlemor? og på stikpladen den franske lilje. Den enæggede klinge er ca. 83 cm. lang blåneret og forgyldt på øverste tredjedel.(1)

Grebet mangler skinnen mellem grebsskallerne, forgyldningen delvist afslidt og klingen lettere plettet.

Varia, 23. maj 2019

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

550 DKK

550 DKK
500 DKK