Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
“To marokkanske kvinder”. Sign. Gerda Wegener Porta. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 66×55.
Udstillet: “Gerda Wegener”,Kvindemuseet i Danmark, Århus, 1993, kat. nr. 11. Udstillet: “Gerda Wegener”, Arken, Museum for Moderne Kunst, Ishøj, 2015–16, udstillet udenfor katalog.
Malerier og grafik, 7. juni 2017