2115/651
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Fire vaser af lertøj med polykrome, horndekorerede glasurer på hhv. blå, okker og cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 21–31. (4)
Alle fire vaser med enkelte afslag og/eller glasurafskalninger. Mindste vase med glaseret monogram på front.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud