2132/120
Samling empire hovedvandsæg af sølv. 19. årh. Vægt ca. 170 g. H. 7,5–10. (5)
Mestre: Martin Westrup borgerskab 1788, Ole Peter Jepsen Kabbel borgerskab ca. 1813, Søren Peder Odgaard Randers borgerskab ca. 1815 m.fl.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud