2119/402
Just Andersen m.fl. (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Herrebuste og figur i form af kinesisk kejser med nattergalen af hhv. patineret bronze og metal. Usignerede. H. 13 og 17. Samt buste af patineret diskometal i form af fanøpige. Sign. Ruge samt monogram. Dessin D2111. H. 11. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud