2311/​10

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Forstudie til “Susanne i badet”. Usigneret. Olie på lærred. 46×37,5.

Litteratur: Se Lise Svanholms “Laurits Tuxen, Europas sidste fyrstemaler” 1990, s. 28–31. Her omtales motivet: “Som afslutning på studietiden foreslog Bonnat både Krøyer og Tuxen at male et billede med nøgen figur til Salonen i 1878. Krøyer valgte motivet ”Daphnis og Cloë“, og Tuxen gjorde først nogle forsøg med ”Samson og Dalila“, men valgte så ”Susanne i badet“, som siden renæssancen havde været et anerkendt kunstnerisk motiv”.

Laurits Tuxens hovedværk “Susanne i badet”, hænger på Den Hirschsprungske Samling.

Proveniens: ARB auktion 26, 1951 nr. 123. Afbildet s. 97.

Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK