2047/957
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par karmstole med stel af pæretræ. Sæde samt ryg betrukket med brunt farvet skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (2)
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter, smuds og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag