883/​391

Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)

Firsidet vase dekoreret i blåt med kartoucher af reb hvori matros samt måger over havet set fra rælingen. Sign. H. Moltke y.2 (Februar 1908), 10051. Royal Copenhagen. H. 26 cm.

Proveniens: Tidligere hos Christian X og dronning Alexandrine på Amalienborg. Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK