1623/817
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
To rektangulære fade af ahorn, det ene grålakeret. Stemplet Dansk Designs Denmark IHQ. Udført hos Nissen, Langaa. H. 4. L. 57. B. 31. (2)
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Udført som prototyper af Richard Nissen, Langaa.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. juni 2016
Vurdering
Hammerslag