1738/1559
Satsuma sukkerskål og flødekande af fajance, dekorerede i farver og guld med fugle og blomster i firsidet cartouche på blå grund. Sign. med segl og stempel Kinkozan-zo. H. 13 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag