1738/​1559

Satsuma sukkerskål og flødekande af fajance, dekorerede i farver og guld med fugle og blomster i firsidet cartouche på blå grund. Sign. med segl og stempel Kinkozan-zo. H. 13 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia (udskudt), 28. september 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK