2102/548
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par øreklapstole med ben af teak, betrukket i sider, ryg samt løse hynder med rødligt skind. Model 2204. Designet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1977 og 1978. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker på ben.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud