2434/​561

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” og ben af teak. Sider, dybthæftet ryg samt løs sædehynde betrukket med rødt uld. Model AP 19. Formgivet 1951. Udført hos AP Stolen.

Model præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

70.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?