L. A. Ring (b. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Oversvømmet eng. I baggrunden bakker. Solskin. Næstvedegnen. Sign. L. A. Ring 24. 3. 93. 47×67.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 277. Proveniens: Kunstnerens auktion 2. 10. 1893 nr. 50 købt for 100 kr. af overretssagfører Victor Fischer. L. A. Ring satte her en del malerier til salg for at få råd til en rejse til bl.a. Italien i 1894. Winkel & Magnussen auk. 269, 1940 nr. 205 afbildet side 39. Kunsthallens auktion 295, 1971, nr. 176 afbildet side 17.
Paintings, Drawings & Prints, 31 May 2001