2024/​1

Cæsar Kunwald (f. Graz, Østrig 1870, d. København 1946)

Den døde Kristus i graven. Sign. Kunwald. Olie på lærred. 60×180.

Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og derefter til nuværende ejer.

N. B. Standsbeskrivelse ændret 08–06-2020.

Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer, blandt andet på og ved signaturen. Behov for rensning. Nogle minimale afskalninger, mest langs kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

24.000 kr.

27 bud

24.000 kr.
23.000 kr.
(Autobud) 22.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
20.000 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 14.000 kr.
13.500 kr.
(Autobud) 13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.