Cæsar Kunwald (f. Graz, Østrig 1870, d. København 1946)
Den døde Kristus i graven. Sign. Kunwald. Olie på lærred. 60×180.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og derefter til nuværende ejer.
N. B. Standsbeskrivelse ændret 08–06-2020.
Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer, blandt andet på og ved signaturen. Behov for rensning. Nogle minimale afskalninger, mest langs kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
27 bud