2422/​820

Achille & Piero Castiglioni

“Arco”. Standerlamper med sort marmorsokkel. Buet, justérbar arm af metal. Udført og mærket hos Flos, Italien. H. 240 cm.

Limited black, 40 års jubilæums version. Nummereret: 0683/3000.

Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Stamme med mindre buler og skævheder. Skrue medfølger, men gevind i sokkel mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 28. maj 2024

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag