2027/​530

Frits Schlegel (f. Frederiksberg 1896, d. Ordrup 1965)

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Stel til sjælden bordlampe med patineret forkromet samt sortlakeret stel med gennemgående afbryder. Skabelon til skærm medfølger. Formgivet 1928. Udført hos Fritzsches Glashandel. H. justérbar 53–62. (2)

Udført som bord- og standerlampe med forskellige typer af glas- og metal skærme. Anvendt af mange som fast “tilbehør” ved snedkerlaugets udstillinger igennem 1930'erne. Litteratur: Vibeke Anderson Møller: “Arkitekten Frits Schlegel”, 2004, s. 186–189.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker, afslag i lakering. Afslag på afbryder. Forkromning med overfladerust. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

16.000 kr.

16.000 kr.
(Autobud) 15.500 kr.
15.000 kr.
(Autobud) 9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.