893/​425

Van Cleef & Arpels

Rubin-, safir-, smaragd- og diamantsmykkesæt af 18 kt. guld bestående af armbånd og to vedhæng prydet med talrige facet- og cabochonslebne rubiner, safirer, smaragder og brillantslebne diamanter. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Signeret. Serienr. 99839. L. armbånd ca. 17 cm. B. armbånd ca. 2,5 cm. L. vedhæng ca. 3,5 cm. Vægt i alt ca. 78 g. Paris, ca. 1960. (3)

Proveniens: Hidrørende fra Europæisk fyrstehus.

Smykker og tasker, 27. februar 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK