1822/720
Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)
“Statssofa”. Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sæde, sider samt ryg betrukket med blå uld. L. 200.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Enkelte pletter og smuds på betræk. Ene hjørne med defekt på kedder.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag