1822/​720

Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)

“Statssofa”. Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sæde, sider samt ryg betrukket med blå uld. L. 200.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Enkelte pletter og smuds på betræk. Ene hjørne med defekt på kedder.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

500 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK