Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Uvejr, Mykines, Færøerne. Sign. S. J. Mikines 58. Olie på lærred. 55×70.
Litteratur: Bardur Jakupsson: “Mikines”, Torshavn 1990; tilsvarende motiv fra 1954, gengivet. s. 162.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020