2431/​266

“Saksisk Blomst”. Fem tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomster. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Ca. 1800. Samt en samling tyske tallerkener af porcelæn, herunder et sæt på seks tallerkener, dekorerede i farver og guld med blomster. Fürstenberg og KPM. 18.-20. årh. (13)

Tre “Saksisk Blomst” tallerkener med kanthak, én med revner uder bund, én med afskalninger på kronblade. Slitage på guld.

To tyske tallerkener med mindre kanthak. Tre tallerkener med afslag på fodrand. Let slitage på guld. KMP anden sortering.

Fra i Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?