2136/774
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. september 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud