1722/​1523

Kinesisk cloisonné skål dekoreret med femkloet drage jagende den flammende perle. Mærket Qianlong, men ca. 1900. Diam. 20 cm.

Proveniens: Ifølge oplysninger hjembragt fra Hong Kong hvor familien boede i perioden 1890–1904.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 1. juni 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK