1722/1523
Kinesisk cloisonné skål dekoreret med femkloet drage jagende den flammende perle. Mærket Qianlong, men ca. 1900. Diam. 20 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger hjembragt fra Hong Kong hvor familien boede i perioden 1890–1904.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 1. juni 2017
Vurdering
Hammerslag