1324/​8664

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2013.

Kejserinde Dagmars håndkolorerede portrætfotografi af faderen, Christian 9. af Danmark. 19. årh.s anden halvdel. Ramme af forgyldt bronze i Louis XVI stil. H. 18.

Proveniens: Ifølge sælgers oplysninger stod portrættet først på Amalienborg, men senere forærede kongen selv portrættet til datteren, Kejserinde Dagmar. Hun fik det bragt rundt til hendes gemakker på de forskellige kejserlige slotte som i Gatchina Paladset, Anitchov Paladset, Peterhof og Livadia. Senest kom det til at stå på Hvidøre i Danmark, hvorefter det arvedes af datteren, Storfyrstinde Olga. Hun gav det senere til familien Ussing i Ballerup, hvorefter sælger har erhvervet det.

En avisartikel om proveniensen medfølger.

Minimal aldersslitage.

Russisk tema-auktion, 10. juni 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

22 bud

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK