Arne Hovmand-Olsen, tilskrevet (f. 1919, d. 1989)
Otte barstole med stel af massiv riopalisander og forkromet metal, drejelige sæder betrukket med uld i polykrome farver. 1960'erne. Sædehøjde 80. (8)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Grøn barstol med løst sæde, mangler skrue. Gul barstol med defekt kede.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
21 bud