Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Marine”. Sign. L.T. 21. Olie på lærred. 30×41.
Motivet er antageligt fra Nordatlanten og et produkt af Laurits Tuxens rejser til Island og Grønland i 1921.
Lærred bør strammes op. Krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017
13 bud