1421/​1599

Kaminur af sortmalet og forgyldt træ, urhus båret af søjler af alabast, monteret med forgyldt bronze, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 63. B. 39. 15.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på skiven. Pendul samt optræksnøgle medfølger.

Varia, 22. maj 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK