Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Kvinde i blå og hvidprikket kjole siddende i en stol. Usigneret. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Bladstørrelse 38,5×32. Uindrammet.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 212, 1968 nr. 343. Bruun Rasmussen auktion 1706, 2017 nr. 47.
Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. marts 2021