1245/1553
Fire lommelærker af klart støbt glas, to med dekoration bestående af henholdsvis en ballerina og blomsterbuket og “Den Tapre Landsoldat” og indskrift: “Drik med glæde Drik med maade Drik men lad fornuften raade”.19. årh. H. 11,5–16 cm. (4).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre mangler prop, en med glaspest.
Varia, 8. november 2012
Vurdering
Hammerslag
11 bud