Russisk “sunrise” cigaretetui af birketræ, låg dekoreret med cabochonsleben smaragd indfattet i guld, bagsiden med cabochonsleben safir indfattet i guld, side med låg til svovl og rum til tændstikker. Tilsynelande ej stemplet, lås af guld indridset 6006KBTM. Ca. 1900. L. 10,5. B. 7.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 13. juni 2019
19 bud