2149/​718

Rosenthal

Klodformet bordlampe af porcelæn opsat på fire små “fødder”. Dekoreret med lysegrå krakeléglasur med rødglaseret plantedekor. Monteret med skærmholder af metal, forsynet med to fatninger for pærer. Udført og stemplet hos Rosenthal, mærket Handgemacht. H. inkl skærmholder 50. Diam. 22 cm.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK