1841/9674
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Vase af klart glas med underfang af grønbrunt glas. Usign. Udført hos Strömbergshyttan, Sverige. H. 24,5.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag