903/​38

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

Købt af Musée du Louvre i september 2021.

“Et Partie Træer ved Charlottenlund, efter Naturen”. I forgrunden mænd, der bygger et stengærde, i mellemgrunden skovserkoner og i horisonten Københavns tårne. 1827. Usigneret. Olie på lærred. 57×49.

Udstillet: Charlottenborg 1828 nr. 86. Kunstforeningen, “Fritz Petzholdt 1805–1838”, 1985 nr. 18, gengivet s. 27 i kataloget.

Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr. 193. Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1493, dennes auktioner, del I, Winkel & Magnussen 119, 1932 nr. 145, afb. s. 20.

I 1823 indførte Det kongelige danske Kunstakademi på foranledning af landskabsmaleren J. P. Møller en konkurrence for landskabsmaleri med en pengepræmie tilknyttet. Det var et krav, at de deltagende elever skulle male direkte efter naturen og således male ude i det fri - i hvert fald skulle værket være påbegyndt direkte foran motivet. “På dette tidspunkt var naturstudiet almindeligvis ikke en del af undervisningen på de europæiske kunstskoler, og konkurrencen i 1823 må anses som det tidligste eksempel på, at friluftsmaleriet indgik som officielt element i danske malere uddannelse” (Jesper Svenningsen, ”For morskab og for penge. Det danske friluftsmaleri i 1820'erne" i on-line tidskriftet Perspective, oktober 2015).

Det har ellers været en almindelig anerkendt antagelse, at det var C. W. Eckersberg, som indførte friluftsmaleriet som en etableret del af elevernes uddannelse på kunstakademiet, da han i 1830’erne tog sine elever med på udflugt ud i Københavns omegn for at tegne og male. Men friluftsmaleriet blev altså allerede med J. P. Møllers konkurrence i 1823 og de efterfølgende år en del af maleruddannelsen.

Nærværende maleri er sandsynligvis Petzholdts bidrag til konkurrencen for landskabsmaleri i 1827, og som titlen angiver også malet efter naturen. Der er således tale om et af de første friluftmalerier, udført som en del af den etablerede uddannelse på Kunstakademiet. Pudsigt nok har det været ejet af Eckersberg og solgt på dennes dødsboauktion.

På Statens Museum for Kunst findes en tegning af Petzholdt med samme motiv men uden figurstaffagen (inv. nr. KKS1965–209).

Der eksisterer et næsten identisk maleri af Petzholdt solgt hos Bruun Rasmussen auktion 716, 2002 nr. 1297. Dette gengivet i Jesper Svenningens artikel "For morskab og for penge. Det danske friluftsmaleri i 1820’erne”.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK