1622/809
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Trombone”. Et par standerlamper af børstet aluminium og forkromet stål, fod og skærm af grålakeret metal. Justérbart skærmhoved. Udført hos Fog & Mørup. H. 136. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte minimale buler. Skærme med nyere lakering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag