2144/796
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak, med stel af bøg samt grønne sko i plast. Front med fire skuffer. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 87. B. 100. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag