899/​741

Dansk kommode i Mathias Ortmann stil af guldstafferet nøddetræ med plade af hvid Cararra marmor, svungne sider og front med tre skuffer flankeret af afskårne hjørner decoreret med forgyldte træskæringer, slædefødder. 19. årh.s midte. H. 85. B. 78. D. 52.

Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage. Nøgle medfølger.

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag