899/741
Dansk kommode i Mathias Ortmann stil af guldstafferet nøddetræ med plade af hvid Cararra marmor, svungne sider og front med tre skuffer flankeret af afskårne hjørner decoreret med forgyldte træskæringer, slædefødder. 19. årh.s midte. H. 85. B. 78. D. 52.
Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage. Nøgle medfølger.
Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020
Vurdering
Hammerslag