1805/589
“Carimate”. To armstole og tre stole af sortmalet træ, sæde betrukket med søgræs. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Cassina. (5)
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nogle afskalninger. Senere bemaling.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag