2008/597
Dansk møbeldesign
Et par næsten identiske skamler på medestel af bejdset bøg, sæde betrukket med lyst og gråt lammeskind. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940–50erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag