1932/8522
C. W. Eckersberg (f. Blåkrog v. Aabenraa 1783, d. København 1853)
“Et søstykke”. Usigneret. Betegnet 485. Blyant på papir. Lysmål 15,5×23.
Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1855 nr. 421.
Let gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 5. august 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud