2108/745
Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)
Rund lågkrukke af stentøj, delvis dekoreret med lys gråhvid glasur. Lågknop modelleret i form af person til hest. Sign. indvendigt i låg AF. Unik. H. 15,5.
Figuren limet ved afslag på hoved og hestens hale. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag