915/​107

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

En ung kvinde i lang lys kjole og hat pyntet med blomster står og vinker på Skagen strand. Sign. M. A. Olie på lærred. 43×63.

Nærværende maleri vækker mindelser om P. S. Krøyer og den spanske kunstner Joaquín Sorollas skildringer af unge kvinder på stranden. I nærværende maleri har Ancher placeret kvinden helt ude i vandkanten, hvor en let havbrise skaber krusninger på vandet og tager fat i hendes hvide sommerkjole og lommetørklæde, og stemningen af en frisk sommerdag er næsten til at tage og føle på.

Se også auktionens kat. nr. 118 for et andet af Michael Anchers malerier med unge kvinder på Skagens strand.

Rettelse d. 15/9 2023: målene er rettet fra 53×63 cm til 43×63 cm.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

1.250.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK