912/​141

Anna Syberg, tilskrevet (f. Fåborg 1870, d. København 1914)

“Markskel”. I forgrunden bjørneklo i knop, afblomstret skvalderkål og græsser. I baggrunden et hegn og marker. Usigneret. Vandfarve på papir. 92×75.

Udstillet: Faaborg Museum, “Anna Syberg - Øjeblikkets skønhed”, 2022 nr. 68, som tilskrevet. Gengivet i kataloget s. 105. Udstillingsetiket fra Fåborg på bagsiden.

Akvarellen er af meget høj kvalitet og meget tæt på Anna Sybergs arbejder. Det er svært at forestille sig en anden end Anna Syberg som kunstner til dette fine værk.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK