2437/543
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund gulvkrukke af lertøj dekoreret med brun og grøn dekor på lys base. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 46,5. Diam. 31.
Udstillet: “Kähler Keramik 1839–1969”, Kunstindustrimuseet 2002.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle små glasurafskalninger. Øverste del med en ca. 3×3 cm. repareret glasurafskalning/afslag i glasuren.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud