En samling af fem russiske, kejserlige menuer og theaterprogrammer samt et mindeblad, primært fra Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Ruslands kroning 1896. Litografier i farver. Bestående af:
Russisk, kejserlig menu fra Peterhof 1889. Ét ark. Bladstørrelse 34×25. Uindrammet.
Russisk, kejserlig menu fra Moskva 1896. Ét ark. Bladstørrelse 37×27. Uindrammet.
Russisk, kejserligt musikprogram fra Moskva 1896. Ét ark. Bladstørrelse 45×30. Uindrammet.
Russisk, kejserligt theaterprogram fra Moskva 1896. 12 ark i indbinding. 32×23. Uindrammet.
Russisk, kejserligt mindeblad fra kroningen 1896. Indrammet. Lysmål 29×44. (5).
Proveniens: Frederik von Kiær, som var dansk gesandt i Skt. Petersborg fra sidste fjerdedel af det 19. årh. og indtil 1917, hvor han rejste hjem til Danmark. I årene i Rusland havde han tæt kontakt til det kejserlige hof og Kejserinde Dagmar. Herefter Frederik von Kiærs oldebarn til idag.
Mere eller mindre - papiret er gulnet med enkelte fugtpletter, folder, mærker og ridser samt mindre papirtab. Theaterprogram 1896 med beskadiget indbinding samt hul i en side.
Russisk tema, 15. juni 2020
23 bud