2445/​501

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

“No. 29”, m.m. Bestik af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 3970 g. (139)

Bestående af:

“No. 29”: 12 middagsgafler L. 20,7., 16 frokostgafler L. 17,8., 16 dessertskeer L. 17,5., 2 bouillonskeer L. 14,4., 1 suppeske L. 16., 1 kort pålægsgaffel L. 12., 12 kagegafler L. 15., 18 kaffeskeer L. 11,5., 17 teskeer L. 13,8., 2 mokkaskeer L. 10,3., 2 sukkerskeer L. 11., 1 sauceske med ovalt laf L. 17., 1 serveringsske med ovalt laf L. 22,5., 1 serveringsske med cirkulært laf L. 23,7., 1 lille serveringsske L. 19,6., 1 sauceske med cirkulært laf L. 18., 1 lille sauceske L. 18., 1 lille serveringsspade L. 16,5., 6 saltskeer L. 7.

Øvrigt mønster, Evald Nielsen men ej “No. 29”: 6 frugtknive L. 17,5., 4 frokostknive L. 19,7., 1 lagkagekniv L. 28., 1 flaskeåbner L. 14., 1 spejlægske L. 21,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lagkagekniv og flaskeåbner med senere ståldele.

I Lyngby
Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

891280 (Autobud) 16.000 DKK
846622 15.500 DKK
891280 (Autobud) 15.000 DKK
846622 14.500 DKK
891280 (Autobud) 14.000 DKK
873649 13.500 DKK
891280 13.000 DKK