2043/585
Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)
Stor vase af hvid stentøjsmasse med indridsede og modellerede mønstre i relief. Dekoreret med celadonglasur. Sign. monogram, 2540. Kgl. P. H. 27,5. Diam. 25.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag