1948/712
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ Royal”. Standerlampe med stel af grålakeret metal, skærm af opaliseret plastik, beklædt med lyst lærred. Udført hos Louis Polsen. H. 182.
Model formgivet til SAS Royal Hotel, København.
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, bl.a. omtalt s. 439, afb. s. 436, 438–439.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag
17 bud