2104/988
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 77. L. 221. D. 81.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med slitage, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud