Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af Elisabeth Henriette Sophie Bernstorff, f. Blücher (1770–1807), g. m. Joachim greve Bernstorff 1786. Hun er i lys blå kjole med hvide sløjfer og rucher i udskæringen og ved albuen, håret er blondt med lokker ned over skulderen. Sign. Juel pinx. 1786. Olie på lærred. Oval. 70×55. Samtidig ramme.
Littteratur: Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991, nr. 387. Her omtalt som nærmest identisk med nr. 387. Det maleri afbildet s. 226.
Proveniens: Familen Blücher-Altona. Bruun Rasmussen auktion 373, 1977 nr. 105, afb. frontispiecen. Bruun Rasmussen auktion 688, 2000 nr. 1422, afb. s. 93.
Malerier og tegninger, 30. november 2021