L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Landsbygade. Motiv fra Baldersbrønde. Graavejr”. Sign. L. A. Ring 1903. Olie på lærred. 40×61.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 503.
Udstillet: Den Frie 1903 nr. 150.
Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen.
Lærredet er dubleret.
Malerier, 31. maj 2010